Un număr de 17 întreprinderi publice din județul Mureș apar în platforma „Companii Publice – România”, realizată de Cosette Chichirău pe baza informațiilor Ministerului Finanțelor. Dintre acestea, 16 sunt înregistrate ca active, iar Energomur SA figurează ca societate inactivă, aflată în faliment.
Pentru 15 dintre companii sunt disponibile situațiile financiare aferente anului 2025. Acestea au raportat împreună o cifră de afaceri de aproximativ 357,76 milioane de lei, venituri totale de 380,91 milioane de lei și 1.541 de angajați.
Cele 12 societăți care au încheiat anul pe plus au raportat profituri însumate de 22,45 milioane de lei. Alte trei companii au cumulat pierderi de aproape 131.000 de lei. Datoriile totale înscrise în bilanțurile celor 15 societăți ajung la 164,28 milioane de lei.
Termenul „datorii” desemnează totalul obligațiilor înscrise în bilanț, nu doar restanțele sau plățile ajunse la scadență.
Aquaserv domină economia companiilor publice locale
Compania Aquaserv SA este de departe cea mai mare întreprindere publică din județ. În 2025, operatorul regional de apă a avut o cifră de afaceri de aproape 224 de milioane de lei, venituri totale de 232,89 milioane și un profit net de 13,19 milioane de lei.
Aquaserv avea 746 de salariați, aproape jumătate din totalul angajaților celor 15 companii analizate. Datoriile societății se ridicau la 45,88 milioane de lei.
Pe locul al doilea după cifra de afaceri se situează Transport Local SA, companie aflată în subordinea Consiliului Local Târgu Mureș. Societatea a raportat afaceri de 66,68 milioane de lei, un profit de 2,23 milioane, datorii de 9,47 milioane de lei și 353 de angajați.
Împreună, Aquaserv și Transport Local concentrează peste 81% din cifra de afaceri a celor 15 companii publice mureșene pentru care există date din 2025.
Citeşte şi: Site-ul Primăriei Târgu Mureș, depășit de cinci orașe din județ
Aeroportul are cele mai mari datorii dintre societățile operative
Regia Autonomă „Aeroportul Transilvania – Târgu Mureș”, aflată în subordinea Consiliului Județean Mureș, a avut în 2025 o cifră de afaceri de 7,61 milioane de lei și venituri totale de 18,50 milioane de lei.
Diferența dintre cifra de afaceri și veniturile totale arată că activitatea aeroportului nu se bazează exclusiv pe veniturile obținute din serviciile prestate. Regia a încheiat anul cu un profit net de 517.890 de lei și avea 84 de angajați.
Cu datorii de 52,16 milioane de lei, Aeroportul „Transilvania” ocupă primul loc între companiile publice operative din Mureș la acest capitol. Este urmat de Aquaserv, cu 45,88 milioane de lei.
Administrator Imobile și Piețe, profit de peste patru milioane de lei
Administrator Imobile și Piețe SRL, societate a Consiliului Local Târgu Mureș, a înregistrat una dintre cele mai bune performanțe financiare din județ. Compania a avut o cifră de afaceri de 17,42 milioane de lei și un profit net de 4,05 milioane de lei.
Societatea avea 73 de angajați și datorii de 2,31 milioane de lei. După Aquaserv, Administrator Imobile și Piețe a obținut cel mai mare profit dintre întreprinderile publice mureșene.
Locativ SA a raportat o cifră de afaceri de 5,42 milioane de lei și un profit de 502.140 de lei. Societatea avea 21 de salariați și datorii de 2,48 milioane de lei.
Companiile din Sighișoara, ambele pe profit
Cele două companii ale Consiliului Local Sighișoara au încheiat anul 2025 cu rezultate pozitive.
Ecoserv Sig SRL a avut o cifră de afaceri de 12,40 milioane de lei, un profit net de 989.572 de lei și 97 de angajați. Datoriile societății se ridicau la 2,54 milioane de lei.
Apa Termic Transport SA a raportat afaceri de 12,27 milioane de lei și un profit de 188.915 lei. Compania avea 85 de salariați și datorii de 2,95 milioane de lei.
RAGCL Reghin și companiile din localitățile mici
RAGCL SA, compania Consiliului Local Reghin care activează în domeniul colectării deșeurilor, a înregistrat o cifră de afaceri de 5,68 milioane de lei și un profit net de numai 203 lei. Societatea avea 43 de angajați și datorii de 1,36 milioane de lei.
Administrativ Serv Luduș SRL a raportat afaceri de 2,78 milioane de lei, un profit de 23.008 lei, datorii de 1,90 milioane de lei și 24 de salariați.
Parc Industrial Mureș SA, aflată în subordinea Consiliului Județean, a avut o cifră de afaceri de 2,49 milioane de lei și un profit de 677.576 de lei. Compania avea numai șapte angajați și datorii de aproximativ 506.000 lei.
Ștrand Ideciu SRL a raportat o cifră de afaceri de 537.855 de lei și un profit de 45.297 de lei, cu un singur angajat. Servicii Edilitar-Gospodărești Rîciu SRL a avut afaceri de 254.193 de lei, un profit de 35.331 de lei și trei angajați.
Tutti Wellness, pe pierdere
Tutti Wellness SRL, companie aflată în subordinea Consiliului Local Acățari și activă în domeniul recreativ, a raportat în 2025 o cifră de afaceri de 240.680 de lei.
Cheltuielile au depășit veniturile, iar societatea a încheiat anul cu o pierdere netă de 56.671 de lei. Compania avea patru salariați și datorii de 26.375 de lei.
Science City, fără activitate economică
The Science City for Research and Medical Informatics SA, societate a Consiliului Local Târgu Mureș, figurează în baza de date ca fiind activă din punct de vedere juridic. În dreptul său apare însă mențiunea privind întreruperea temporară a activității în perioada 1 ianuarie 2022–1 ianuarie 2025.
Pentru anul 2025, societatea a raportat cifră de afaceri și venituri zero, cheltuieli de 420 de lei și o pierdere de aceeași valoare. Nu avea angajați, iar datoriile se ridicau la 5.198 de lei.
Energomur, datorii de 42,6 milioane de lei și capitaluri negative
Cea mai dificilă situație financiară este cea a Energomur SA, societate inactivă, aflată în faliment. În 2025, compania nu a mai avut cifră de afaceri, dar a raportat venituri de 41.888 de lei și cheltuieli de 115.589 de lei. Pierderea netă a fost de 73.701 lei.
Datoriile Energomur ajungeau la 42,59 milioane de lei, în timp ce capitalurile proprii erau negative, de minus 40,23 milioane de lei. Compania nu mai avea angajați.
Energomur are a treia cea mai mare valoare a datoriilor dintre întreprinderile publice din Mureș, după Aeroportul „Transilvania” și Aquaserv, deși nu mai desfășoară activitate economică.
Pentru două companii, ultimele date sunt din 2023
Câmpia Transilvană SRL și ADP Iclănzel SRL apar în lista întreprinderilor publice, însă nu au situații financiare disponibile pentru 2024 sau 2025 în baza analizată.
Pentru Câmpia Transilvană SRL, companie a Consiliului Local Rîciu, ultimele date sunt din 2023. Societatea nu avea cifră de afaceri, venituri sau angajați și figura cu datorii de 65.012 lei și capitaluri negative de 48.270 de lei.
Tot din 2023 provin și ultimele date pentru ADP Iclănzel SRL. Compania a raportat atunci o cifră de afaceri de 257.440 de lei, un profit net de 8.783 de lei, datorii de 54.233 de lei și cinci angajați.
Un an lipsă nu înseamnă automat că societatea nu a avut activitate, ci că în baza financiară utilizată de platformă nu apare o situație financiară depusă pentru anul respectiv.
Situația celor 17 companii din Mureș
| Compania | Autoritatea publică tutelară | Ultimul an | Cifra de afaceri | Rezultat net | Angajați |
|---|---|---|---|---|---|
| Aquaserv SA | ADI Aqua Invest Mureș | 2025 | 223,99 mil. lei | Profit 13,19 mil. lei | 746 |
| Transport Local SA | CL Târgu Mureș | 2025 | 66,68 mil. lei | Profit 2,23 mil. lei | 353 |
| Administrator Imobile și Piețe SRL | CL Târgu Mureș | 2025 | 17,42 mil. lei | Profit 4,05 mil. lei | 73 |
| Ecoserv Sig SRL | CL Sighișoara | 2025 | 12,40 mil. lei | Profit 989.572 lei | 97 |
| Apa Termic Transport SA | CL Sighișoara | 2025 | 12,27 mil. lei | Profit 188.915 lei | 85 |
| Aeroportul „Transilvania” | CJ Mureș | 2025 | 7,61 mil. lei | Profit 517.890 lei | 84 |
| RAGCL SA | CL Reghin | 2025 | 5,68 mil. lei | Profit 203 lei | 43 |
| Locativ SA | CL Târgu Mureș | 2025 | 5,42 mil. lei | Profit 502.140 lei | 21 |
| Administrativ Serv Luduș SRL | CL Luduș | 2025 | 2,78 mil. lei | Profit 23.008 lei | 24 |
| Parc Industrial Mureș SA | CJ Mureș | 2025 | 2,49 mil. lei | Profit 677.576 lei | 7 |
| Ștrand Ideciu SRL | CL Ideciu de Jos | 2025 | 537.855 lei | Profit 45.297 lei | 1 |
| Servicii Edilitar-Gospodărești Rîciu SRL | CL Rîciu | 2025 | 254.193 lei | Profit 35.331 lei | 3 |
| Tutti Wellness SRL | CL Acățari | 2025 | 240.680 lei | Pierdere 56.671 lei | 4 |
| Science City SA | CL Târgu Mureș | 2025 | 0 | Pierdere 420 lei | 0 |
| Energomur SA | CL Târgu Mureș | 2025 | 0 | Pierdere 73.701 lei | 0 |
| ADP Iclănzel SRL | CL Iclănzel | 2023 | 257.440 lei | Profit 8.783 lei | 5 |
| Câmpia Transilvană SRL | CL Rîciu | 2023 | 0 | Rezultat zero | 0 |
Datele provin din platforma „Companii Publice – România”. Lista întreprinderilor monitorizate a fost extrasă la 24 februarie 2026, iar baza situațiilor financiare, generată la 20 iulie 2026, cuprinde informații publicate de Ministerul Finanțelor pentru perioada 2008–2025.
Fotografie ilustrativă generată cu AI
Alex Corin
Urmăreşte şi:

